Geoblog.pl    bezetka    Podróże    Tajlandia i Birma    Chiang May

Chiang May

Tajlandia, Chiang Mai

Postanowilam dzis odwiedzic muzeum plemion gorskich. Nie bylo to latwe. Po pierwsze jest daleko od starowki, na ktorej mieszkam. Po drugie nikt nie wiedzial , gdzie to jest. Wsiadlam do czegos w rodzaju autobusu , ale koles wysadzil mnie za daleko. Musialam sie wracac. Zatrzymalam bus w przeciwna strone ale wysiadlam za wczesnie. Pytalam wiele osob o droge ale nikt nie wiedzial gdzie to jest. Istnieje tez niebezpieczenstwo , ze powiedza zle , zeby sie nie przyznac , ze nie wiedza. Do tego nie spotkalam nikogo kto by rozumial w pelni angielski. Wreszcie trafilam na odpowiednia droge , ale bylo jeszcze daleko i goraco. Zlapalam wiec stopa i cztery urocze mlode Tajki wywiedzialy sie gdzie , co i jak i zawiozly mnie pod same drzwi muzeum. Nastepnie okazalo sie , ze muzeum w zasadzie jest dzisiaj nie czynne. bo to przeciez weekand. Ale akurat mieli jakas grupe edukacyjna wiec moglam wejsc. Plemiona gorskie sa w zasadzie nomadami. Przywedrowaly z Tybetu, Chin, Birmy, Kambodzy i Laosu. Maja piekne stroje. Kazde plemie ma wlasny jezyk, zwyczaje i wierzenia. Zajmuja sie uprawami roznych roslin, miedzy innymi opium. W muzeum bylo jedno pietro poswiecone informacji w jaki sposob rodzina krolewska pomaga tym plemionom.
Agencje turystyczne organizuja trekingi do roznych wiosek. Jeszcze nie badalam sprawy i nie wiem czy sie wybiore. Ale jestem goraca fanka ich pieknych strojow.

bezetka
Bozena Zielinska