Geoblog.pl    bezetka    Podróże    Ameryka Poludniowa 2015    Omaere znaczy Natura Dzungli

Omaere znaczy Natura Dzungli

Ekwador
Ekwador, Puyo

Koło południa dotarłam do Parku Etno Botanicznego Omaere gdzie przed wyjazdem do Otavalo umówiłam się z Chrisem Canaday, że
przez tydzień popracuję jako wolontariuszka. Bardzo to miejsce mi sie spodobało i ludzie tu pracujący.
Omaere znaczy natura z lasu deszczowego w języku indian Waorani. Park został ufundowany w 1993 przez kobietę z plemienia Shuar i dwie francuzki. Stworzyły Omaere Foundation i zakupiły 15-hektarową działkę na obrzeżach Puyo. Natychmiast zaczęły sadzić najważniejsze rośliny dla ludów z Amazonii. W życiu bym nie uwierzyła, ze 22 lata temu były tu pastwiska bo dziś to prawdziwa dżungla. W Parku znajdują się też dwa tradycyjne domy kultury Shuar i Waorani.
Przewodnicy, często wolontariusze z całego świata, przez ponad godzinę oprowadzają po lesie i opowiadają o roślinach wykorzystywanych do leczenia i do wytwarzania np. domów czy kapeluszy przeciwsłonecznych. Słynne kapelusze panama pochodzą właśnie z Ekwadoru i są wyplatane z liści pewnej palmy. W tradycyjnych domach dowiadujemy się o zwyczajach dwóch wybranych kultur. Jest to jeden z pierwszych takich parków w Ameryce Południowej.
Kiedy Chris, prowadzący obecnie tą placówkę, powiedzial mi, że mogłabym tu pomieszkać, wewnątrz lasu i przebywać z ludźmi, którzy znają się na tutejszej florze i faunie oraz zwyczajach rdzennej ludności, nie mogłam sobie tego doświadczenia odmówić.
Dostałam pokój w domu, który jest recepcja parku z dużym tarasem i kuchnia na zapleczy. W lesie za domem sa prysznice a z drugiej strony ekologiczny kibelek. Oczko w glowie Chrisa. Nazywa się po hiszpańsku inodoro seco, gdyż jest bez zapachowy i suchy. Zamiast wody używa się ziemi do posypywania odchodów. Bardzo podobny był na farmie Krisznowskiej w Kolumbii.

Chris pomógł mi zawiesić moskitierę nad łóżkiem. W zasadzie nie ma komarów ale jestesmy w lesie pełnym najróżniejszych owadów i lepiej żeby po mnie w nocy nie łaziły.
inni wolontariusze już wyjechali niestety. Mam tylko za sąsiadów rezydentów ekwadorskich mieszkających w domu za krzakami.
Spotkałam ich wieczorem w kuchni i długo rozmawialismy i zyciu w Ekwadorze i Polsce. Generalnie ekonomicznie kraje te są porównywalne. Tyle, że ja wyjeżdżam zarobić do Wielkiej Brytanii a oni tu jeżdżą do USA.

bezetka
Bozena Zielinska