Geoblog.pl    bezetka    Podróże    Ameryka Poludniowa 2015    chillout

chillout

Ekwador
Ekwador, Guayaquil

W niedzielę, po powrocie z kościoła, wzięłam plecak z hostelu i koło pobliskiego placu z kościołem wsiadlam w busa, żeby dojechać do granicy. Odprawiłam się w Kolumbii. Potem przeszłam przez kolorowo oświetlony most i odprawiłam się w Ekwadorze. Po drugiej stronie wsiadłam w kolejnego busa i za niecałe 2 $ dojechałam na dworzec autobusowy. Tak jak obiecywał przewodnik Lonely Planet był nocny autobus do Guayaquil o 23.00.
Po 13 godzinach jazdy dotarłam do celu. Autobus był niby tak samo komfortowy jak w Kolumbii ale kibel był tylko dla kobiet. Do tego zamknięty i chyba tylko ja odważyłam się z niego skorzystać pod czujnym okiem pomocnika kierowcy. Na wstępnie mnie uprzedził , że dozwolone jest tylko sikanie i czekał na mnie pod drzwiami, żeby z powrotem je zamknąć.
Obudziłam się o świcie. Niestety szyby były tak brudne i zaparowane , bo oszczędzali na klimatyzacji, ze nie wiele przez nie było widać. Nie mówiąc o robieniu zdjęć. Po śniadaniu włączyli nam film amerykański z dużą ilością strzelaniny , przemocy i szybkiej jazdy samochodami. Zasnęłam z nudów i spałam aż do samego Guayaquil. Na miejscu zjadłam ciekawą zupę. Kolumbijskie jakoś mi nie przypadły do gustu, W Ekwadorze juz druga mi smakuje, Ogólnie jest problem z wegetariańskim zjedzeniu w Ameryce Łacińskiej. Najlepiej jest samemu sobie robic ale nie zawsze jest na to czas.
Dojechalam do centrum metrobusem ( dziwny wynalazek latynoamerykański - autobus udający metro).
Wysiadłam przy parku Victoria. W autobusie poinformowano mnie, ze okolica jest niebezpieczna. Sprawdziłam jeden proponowany przez LP hostel za 17$ pokój z łazienką i śniadaniem. Przytłoczył mnie jednak jego ogrom , betonowość , brak okna w pokoju i okropna okolica. Poszłam pod drugi adres do hotelu Madrit. Mimo że za drogi to jednak tu zostałam. Przylega juz do przyjemniejszej okolicy. Jest ładnie, ma taras, kuchnie i komputery. Można zrobić pranie i zchilautować się w pokoju z tv i własną łazienką. Mimo, że jest upalnie , mam gorącą wodę. Dostałam ręcznik, mydło i szampon. Mogę pogadać o Galapagos, a nawet wykupić jakiś rejs bo właściciel hotelu ma również agencje turystyczna. Obiecuje oferty last minut. Zobaczymy. To miasto wygląda na bardzo drogie. Senior z hotelu mówi , że to dla tego że tu nie ma turystyki tylko biznes. Mam nadzieję , że reszta Ekwadoru jest tańsza.

bezetka
Bozena Zielinska