Geoblog.pl    bezetka    Podróże    Ameryka Centralna    Wyspa na najwiekszym jeziorze Ameryki Centralnej

Wyspa na najwiekszym jeziorze Ameryki Centralnej

Nikaragua
Nikaragua, Altagracia

Wczoraj po poludniu przyplynelam na wyspe Omatepe. Jezioro jest najwieksze w Ameryce Centralnej a w czasach prekolumbijskich bylo jeziorem swietym. Wyspa jest slynna z powodu blizniaczych wulkanow . Zatrzymalam sie w Altagracji w hospedache Ortiz poleconym przez znajomych Szwajcarow. Lozko kosztyje 70 kordobas. Myslalam , ze to duzo ale okazalo sie , ze na wyspie to dosc tanio. Ogolnie jest tu wszystko drozsze niz na ladzie, bo wszystko trzeba dowiesc. Mario, wlasciciel, przywital mnie serdecznie i od razu opowiedzial co i gdzie mozna na wyspie robic. Mial konkretne propozycje na 3 dni. Dzien pierwszy spacer na plaze san Domingo i kapiel w Ojo de Agua ( wstep 2$). Chcialem ten spacer odbyc brzegiem jeziora wiec musialam z godzine maszerowac po lydki w blocie. Ludzie mnie ostrzegali. Ale co tam, ja sie blota nie boje. Nawet lubie pod warunkiem , ze nie ma w nim zadnych robali. I nie bylo. Za to wedrowalam przez tropikalny las. Lataly ptaszki i motylki. Potem do woli nachodzilam sie brzegiem jeziora. Tez byly motylki i bardziej wodne ptaszki takie jak czaple, pelikany i jakies tam jeszcze inne. Ludzie prali w jeziorze ubrania albo lowili ryby. Konie i rowery czekaly na brzegu. Jeden z wulkanow w koncu laskawie sie ukazal przyodziany tylko w malutka czapeczke z chmurkli. Drugi niestety nie. Powedrowalam potem do tego oka z wody ( Ojo de Aqua), ktore jest pochodzenia wulkanicznego i ma duzo mikroelementow kozystnych dla wlosow i skory.Woda w jeziorze byla zablocona i bardzo ciepla wiec nie zachecala do kapieli. Natomiast w Ojo de Aqua byla przjzysta, przyjemnie chlodna i z duza iloscia tlenu ( w/g pana sprzedajacego bilety). Sama przyjemnosc. Mozna do tego bylo sobie zamowic obiad lub drinka. Choc jak dla mnie za drogo. Do Altagracji wrocilam autostopem. Dzien byl bardzo udany.

bezetka
Bozena Zielinska